Wielkie Rozstanie Zobacz większe

Wielkie rozstanie. Rywalizacja Chin i Stanów Zjednoczonych Ameryki o dominację technologiczną

Colorful Books

Na przestrzeni wieków Chiny były wiodącą  potęgą w dziedzinie nauki i technologii.

Jednak gdy nastała era Zachodu, Chiny – poniekąd - zwróciły się same przeciwko sobie i przeoczyły Rewolucję Przemysłową. Skutkiem tego było “Stulecie Upokorzeń” i długa walka o współczesną tożsamość, choć wyraziście chińską. 

Obecnie, innowacje technologiczne stały się ponownie powodem do narodowej dumy. Od roku 1980, reformy przekształciły Chiny w drugą gospodarkę świata i globalną potęgę. Cyberprzestrzeń i inne zaawansowane technologie stały się międzynarodowym polem bitwy o dominację, ale dzisiejszy świat opiera się na globalnych łańcuchach dostaw i międzypaństwowej kooperacji – przynajmniej jak na razie. Narastające między USA I Chinami napięcie może poskutkować tym, że obydwa supermocarstwa rozgraniczą swoje technologie – co będzie miało poważne konsekwencje dla przyszłości ludzkości.

“Wielkie Rozstanie” pokazuje, że ta technologiczna rywalizacja i to jak zostanie ona rozegrana, ukształtują geopolitykę XXI. wieku.

O Autorze

Nigel Inkster CMG jest starszym doradcą w International Institute for Strategic Studies oraz dyrektorem ds. analiz geopolitycznych i wywiadowczych w Enodo Economics, wcześniej pracował w brytyjskim rządzie zajmując się polityką zagraniczną i kwestiami bezpieczeństwa.

Autor książki „China's Cyber Power”, jego życiowa fascynacja Chinami zaczęła się, gdy studiował sinologię na uniwersytecie w Oksfordzie.

Recenzje

Przejrzysty, pragmatyczny i zwięzły przegląd tego, na którym obecnie miejscu plasuje się druga co do wielkości gospodarka świata i jak może wyglądać, gdy zajmie pozycję numer jeden. Inkster czerpie ze swojego wieloletniego doświadczenia, zarówno w kontaktach z Chinami oraz jako praktyk dyplomatyczny, aby wydawać miarodajne opinie na temat tego, jak może wyglądać ten świat w którym Chiny odgrywają coraz bardziej dominującą rolę i jakie będą kluczowe wyzwania dla świata zewnętrznego.”

– Kerry Brown, profesor studiów chińskich i dyrektor Lau China Institute, King’s University, Londyn

To wspaniale napisana, przekonująco uargumentowana i wnikliwa dyskusja na temat rozwoju cyfrowego Chin, pisana przez osobę z brytyjskiego wywiadu. Powinni ją przeczytać wszyscy, zaniepokojeni pogłębiającą się rywalizacją między Chinami a Stanami Zjednoczonymi”

— Hans van de Ven, profesor współczesnej historii Chin na Uniwersytecie Cambridge

“Technologia leży u podstaw rywalizacji o globalną dominację między Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Książka jest godna uwagi ze względu na połączenie wnikliwej analizy kwestii technologicznych z wiedzą na temat historycznego i politycznego tła. Jeśli rywalizacja zakończy się podziałem świata na dwie odrębne strefy, wówczas nasze hołubione od lat przekonania na temat rozwoju i globalizacji zostaną zniszczone. Czy jest to nieuniknione? Nigel Inkster wprowadzi was w tę zasadniczą kwestię.”

– Bruno Macaes, były sekretarz stanu do spraw europejskich Portugalii (2013-15)

Autor książki „Belt and Road: A Chinese World Order and History Has Begun”.

Autor: Nigel Inkster

www.colorfulbooks.pl

Poznań 2022

cena: 39,90 zł (brutto)

ilość

Suma: